Kil Maskesi Nedir?

Kil Maskesi Nedir?

Kil Maskesi

Ciltlerine bakım yapmaktan hoşlanan ve bunu asla ihmal etmeyen kişilerin tercih ettiği birçok ürün bulunur. Özellikle de doğal ve içinde kimyasal madde barındırmayan ürünler öncelikli tercih sebebidir. Cilt için en faydalı ürünlerden olan kil de bu maddeler arasında yer almaktadır. Cilt üzerinde fazlaca olumlu etkisi olan kil, son yıllarda ünlü markalar ve kozmetik devleri tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra birçok güzellik merkezinde kil uygulaması için oldukça yüklü meblağlar konuşulmaktadır.

Kendi ev ortamında dahi hazırlayabileceğiniz kil maskelerine ciddi paralar ödememeniz için size yardımcı olacak kil maskesi tariflerini derledik. Kil ve kil maskeleri hakkında öğrenmek istediğiniz hemen her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kil Maskesi Nedir

Kil, doğada bulunan ve içerisinde birçok mineral barındıran bir maddedir. Mineraller bakımından zengin olan bu madde, cilt üzerinde birçok olumlu etkiye sebep olmaktadır. Bundan dolayı da kozmetik sanayinde fazlaca kullanılan bir üründür. Saf kil bulmak biraz zor olsa da güvenilir yerlerden, istediğiniz gibi bir kil temin etmeniz mümkündür. Kil maskesi de bu su ve kilin karışımında elde edilmektedir. Birçok cilt sorununu gideren, birçok sorunun da önlenmesinde büyük etkisi bulunan kil, insan cildi için bulunmaz nimetlerden bir tanesidir. Kullanım alana oldukça geniş olan ve çok amaçlı bir şekilde kullanılabilen kil, kaliteli ve saf olduğu müddetçe hiçbir şekilde cilde zarar vermemektedir.

Kil Maskesi Neden Yapılır

 

Cilt için oldukça fayda sağlayan maddelerden biri olan kil ve kil maskelerinin kullanılma amacı oldukça fazladır. Yağlı, karma ya da kuru fark etmeksizin her cilt tipine uygun bir maddedir kil. Bundan dolayı da tüm cilt tipleri üzerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Kullanım amaçlarına gelecek olursak, cildi temizler, sıkılaşmasına yardımcı olur ve besler. Bunun yanı sıra toksinlerin atılmasına yardımcı olur, çok amaçlı bir kullanım alanı bulunur, ucuz bir üründür ve kullanımı da oldukça kolay ve de pratiktir. Bundan dolayı kil ve kil karışımı ürünler fazlasıyla tercih edilmektedir. Ayrıca cildi gençleştirici bir etkisi olduğu ve hücreleri yenilediğinden de bahsedilmektedir.

 

Kil Maskesi Nasıl Yapılır

 

Kil maskesi yapmak için öncelikle iyi kalitede bir kil seçmiş olmanız gerekir. Seçtiğiniz bu kilden 2 ya da 3 yemek kaşığı alın. Cam ya da seramik bir kabın içerisine kili koyun. Daha sonra düşük mineralli olmasına özen gösterdiğiniz suyu ilave edin. Kilin üzerini yaklaşık 5 milimetre kadar geçen su, maskeniz için yeterli olacaktır. Bu suyun miktarı ise yaklaşık 3 yemek kaşığına tekabül etmektedir. Suyun dinlenmiş bir şişe suyu olmasına da özen gösterin. Bir araya getirdiğiniz kili ve suyu hemen karıştırma girişiminde bulunmayın. Karıştırmadan önce yarım saat ile bir saat arasında bir süre beklemesiniz sağlayın. Suyu ve kili hemen karıştırmak isterseniz çamur gibi yapış yapış bir maske elde edebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka dinlendirme işlemini uygulayın. Katı olan karışıma biraz su ekleyerek yumuşatabilir, cıvık olan karışıma ise bir miktar daha kil takviyesi yaparak tam ve doğru bir kıvam elde edebilirsiniz. Yoğurt kıvamına getirmiş olduğunuz kil maskesi, artık yüzünüze ve boynunuza sürmeniz için idealdir. Göz çevrenizden uzak tutarak, bir fırça yardımı ile ya da parmaklarınızda maskeyi iyice yüzünüze sürün. Sürmüş olduğunuz maskeyi kendi halinde kuruması için bırakın. Bu sırada gülmek, konuşmak ve benzeri davranışlardan da kaçının. Maskenin üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olacak şeyler yapmayın. Maske tamamen kuruduğunda gül suyu ya da yine şişe suyu ile yüzünüzü iyice temizleyin. Oldukça yumuşak bir havlu ya da pamuk yardımıyla yüzünüzü kurulayın.

Kil Maskesi Kullanımı

Kil maskesi çok sık uygulamanız gereken bir maske değildir. Bundan dolayı da haftada yalnızca bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Üstelik aşırı kullanımlarda ortaya çıkabilecek birçok olumsuz etkiye karşı da korunmanız için kil maskesini haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

Formülü

o   2-3 yemek kaşığı kil

o   3 yemek kaşığı az mineralli su

Bu iki malzemeyi bir kapta buluşturun ve yarım saat, bir saat sonra iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayıp doğal halinde kurumasını bekleyin. Ardından cildinizi bol su ve gül suyu ile temizleyin.

 

Kil Maskeleri

Kil maskelerini uygulamadan önce cildinizi hazırlamak için buhar banyosu yapmanızı önermekteyiz. Buhar banyosu sayesinde kil maskeleri cildinizde daha etkili sonuçlar gösterecektir.

 


Bu kategoride ürün bulunamadı.