Kil Nedir???

Kil Nedir???

Kil, sulandırılmış alüminyum silika ile oluşan bir tortudur ve granitin aşınması ile oluşur. Doğada  minerallerdendir. Sarımtırak, kırmızımtırak, esmer, yeşil gibi renklerde bulunur. Bu özelliğini bileşiminde bulunan yanıcı maddeler verir. Yapısı itibariyle su çekme özelliği vardır. Kili meydana getiren maddeler sulu alüminyum silikatleridir. Killer, metal oksitlerle birlikte bulunduklarından doğal olarak renklenmiş durumdadırlar. Ayrıca organik maddeler de ihtiva ederler. Farklı oranlarda demir oksit, tuzlar, kalsiyum, mağnezyum, alüminyum, silisyum ve aligo elementleri gibi elemenler kile terapi özelliklerini ve rengini verir.

Çok çeşitli mikro organizmalara karşı etkili olduğu, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir antiseptiktir. Kiri, cildin iç tabakalarından dışarı çıkarabilir. Geçmişimizde güzellik ve temizlik için kil kullanılmıştır. Bunu çoğumuz büyüklerimizden duymuşuzdur. Günümüzde cildi daha güzel bir görünüme sokmak için kullanılan maddelerin başında kil gelmektedir. Sade olarak ya da başka maddeler katılarak kullanılan kil, her tip cildi temizlemekte, bunun yanı sıra sıkılaştırarak  beslemekte, toksinleri atmakta, ucuz ve kullanımı kolay bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Cildin içindeki sıvı mekanizmasını düzenlemeye yardım ederek iyileşmeyi ve yeniden yapılanmayı hızlandırır. Anti iltihabik ve analjezik olarak, alerjik reaksiyona sebep olmaz.

Kilin iyileştirme özellikleri çok iyi bilinir. Doğal, hafif, iyileştirici etkileri olan, temizleyici niteliğe sahiptir. Cilt hastalıklarında, selülit, pişik ve ciltteki çeşitli yaralar için de kullanılır. Kil tek başına tüm bu marifetleri bünyesinde toplayabilmektedir. Bu nedenle kullanıldığı alanlar neredeyse sınırsızdır: Vücut, yüz, saçlar. Öyle ki; binlerce yıl önce Çinliler, Yunanlılar, Romalılar ve Hindistan yarımadasının eski insanları, mükemmel özelliklerini biliyorlardı ve kili, dahili ve harici olarak kullanmışlardır.

Kil Maskesi, Firavun dönemlerine kadar giden bir maske çeşididir. O dönemlerde bu maskeyi yapan insanlar, farklı yüzlerde görünmek için yapmaktaydılar. Ciltleri korunmak için yapılan bu maske çeşidi, daha sonra gösteriş ve ihtişamın simgesi halini aldığından, altın ve taşlarla bezenmiş maskelere dönüşmüştür. Durum böyle olunca da kil maskesi tamamen ortadan kalkmıştır. Kil maskesi tarihle birlikte yeniden gündeme gelmiş ve güzellik uzmanları bu maskeyi keşfetmiştir. Bu maskenin yapımı için gerekli olan malzeme temiz kil olmalı, mikro organizma barındırmamalıdır.Bu kategoride ürün bulunamadı.